Erytrol (erytrytol) – zastosowanie, wpływ na zdrowie

Większość alkoholi cukrowych ma jedno ważne zastrzeżenie: może powodować problemy trawienne. Ze względu na ich unikalną strukturę chemiczną, organizm nie może ich strawić, więc przechodzą w niezmienionej postaci przez większość układu pokarmowego, aż do momentu dotarcia do jelita grubego. Tutaj są one fermentowane przez zamieszkujące je bakterie, które uwalniają gaz jako produkt uboczny. W związku z tym spożywanie dużych ilości alkoholi cukrowych może powodować wzdęcia brzucha i zaburzenia trawienia.

Erytrytol różni się od innych alkoholi cukrowych

Większość z nich dostaje się do krwiobiegu, zanim dotrze do jelita grubego. Przez pewien czas krąży we krwi, jest szybko wchłaniany w jelicie cienkim i wydalany w postaci niezmienionej z moczem. Około 90% erytrytolu jest wydalane w ten sposób. Liczne badania nad toksycznością erytrytolu, wpływem na metabolizm i negatywnymi skutkami ubocznymi wykazały, że jest on całkowicie bezpieczny. Nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych pomimo długotrwałego spożywania dużych ilości erytrytolu.

Podczas eksperymentu podawano ludziom erytrytol w ilości do 1 grama na kilogram masy ciała. Stwierdzono, że jest on bardzo dobrze tolerowany, ale pojedyncza dawka 50 gramów słodzika może powodować nudności i dudnienie w żołądku. Dlatego, jeśli nie spożywa się go jednorazowo w dużych ilościach, raczej nie spowoduje rozstroju żołądka. Negatywne działanie słodzika, może wystąpić w przypadku ewentualnych przeciwwskazań do jego stosowania, np. indywidualnej nietolerancji produktu. W pozostałych przypadkach erytrytol 1kg tanie jest całkowicie bezpieczny i nie ma wpływu na zdrowie.

Warto sprawdzić, czy nie występuje indywidualna nietolerancja na erytrytol

W przypadku wystąpienia nudności lub biegunki należy sprawdzić, czy nie występuje indywidualna nietolerancja produktu. Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć, jest łagodne działanie przeczyszczające słodzika, które występuje w przypadku spożycia więcej niż 35 g produktu jednorazowo. W przypadku przejedzenia, gdy erytrytol jest spożywany więcej niż 6 łyżeczek jednorazowo, mogą wystąpić wzdęcia, dudnienie i skurcze brzucha. Przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu dzienna dawka słodzika wynosi 0,67 g na 1 kg masy ciała dla mężczyzn i 0,88 g dla kobiet.